Обичате ли гатанки?

12936567_1325204477493352_6687500951665036552_nБъди ни жив и здрав за хубавите гатанки!
Голямо и приветливо е Средно общообразователното училище „Георги Измирлиев” в Горна Оряховица. Влязохме с особена почит в него. Дежурният, изпълняващ функцията на охрана на училището от външни лица, ни посреща с въпрос в очите и леко завъртване на глава, като ни попита: „При кого?” – При директорката г-жа Аврамова. Последва телефонен разговор, след което дежурният с очи ни показа стълбището. Влязохме при г-жа Аврамова, която ни прие вежливо с моя приятел Илия Тихов, който носеше своята книжка за деца „Обичате ли гатанки?”
Стана така, че обещанието на директорката за разпространяване на книжката с 68 гатанки се придвижи от зам.директорката г-жа Минкова и стигна до първокласниците на учителката Мария Николова, която раздаде на всички свои ученици по една книжка от гатанките срещу заплащане от 3 лева. Вчера, 29 март, първокласниците с радост посрещнаха автора на гатанките. Учителката им зададе редица от тях, отговорите на които те бързо и с надпревара казваха. После малките ученици питаха побелелия гатанкосъставител Илия Тихов: „ Кога и как възникна у вас желанието да съставяте гатанки?”, „Какъв ученик бяхте?” и други. Авторът отговори увлекателно и достъпно на детските въпроси, като прибави: „Радвайте се на своето детство, защото то е безгрижно и неповторимо. Обичайте се и си помагайте един на друг”. След това той раздаде на всеки от първокласниците по една вафличка, а те му отвърнаха с хубав букет пролетни цветя и обща снимка с него. Изпратиха го с приятелски възгласи, вдигайки юмручета:”Е-е-е!”, което означава: „Бъди ни жив и здрав!”
Никола Чолаков, Горна Оряховица