„Аз обичам гората“, поредната успешна мисия на клуб „Измирлиевчета“ по повод деня на Земята – 22 април.

Галерия Новини

Седмицата на гората е професионален празник на лесовъдите и служителите в горите. Провежда се ежегодно, в началото на месец април. Тази година събитията се проведоха под мотото „Аз обичам гората“. По покана на нашите приятели от Държавно горско стопанство Горна Оряховица, ние, „Измирлиевчетата“ от III“в“ клас посетихме Горски разсадник в с. Джулюница. Посрещнаха ни директорът инж. Мила Стоянова и лесовъди от стопанството. Домакините бяха подготвили много интересни беседи, игри и изненади. За начало всяко дете си направи бадж от дървено кръгче. Лесовъдите ни запознаха с маркировката в гората и по нея стигнахме до мястото за първата игра. Там научихме как се сади гора, по какъв начин се самозасаждат дърветата, кога и как се прорежда гората. По маркировката продължихме до мястото, където научихме кои са обитателите на гората, как и с какво се хранят и как оцеляват. Видяхме следи от благороден елен, белези, които е оставил докато се разхожда в гората, открихме рогата на елен. Следващото място, на което се спряхме, беше мястото, където се отглеждат в контейнерчета борови фиданки. Засяхме борови семенца и си пожелахме наесен да посадим готовите фиданки. Гостуването из разсадника продължи със забавни игри, от които научихме още интересна информация за горските обитатели. В края на разходката изработихме красиви картички от материали събрани в гората. Всяко дете получи от инж. Стоянова подарък – борова фиданка, която да засадят в домашните си градинки, семенца от бор , с указания как се засаждат и помагалото „Лесовъд за един ден“. Получихме 3 брезичики, които с помощта на родителите, които ни чакаха в училище, засадихме в училищния двор. Цялата мисия бе заснета от професионален фотограф от екипа на „Купата на героите“, гр. София като част от спечелената ни в края на месец февруари награда.