Числото Пи във втори клас или как децата могат да научат всичко, докато играят

Галерия Новини

Световният ден на числото Пи се празнува всяка година на 14. март  по целия свят. Именно тази дата ЮНЕСКО избира и за международен ден на математиката, за да бъде отпразнувана красотата на числата и математическите концепции. Свързването на математиката с нещо познато, забавно и полезно, винаги е добра идея и носи дълготрайни позитиви по отношение на нагласите на учениците за по-добро усвояване и запомняне.

В периода  10. – 14.03.2025 г.  учениците от 2.в клас заедно със своите учители Кремена Енчева и Силвия Стойнева се потопиха  в тайнствения свят на числото Пи и си подариха  един забавна, запомняща се и изпълнена с математика седмица. Ето как се случи това:

1.Направихме Пи-зарядка в класната стая

Започвахме  следобедните занятия с кратка тренировка, като за всяка от цифрите на числото Пи, направихме определено движение. Преди началото на тренировката записахме на дъската последователността от цифри на числото Пи. Ограничихме се до   десет цифри. Предварително избрахме упражнения, съответстващи на всяка от тях:

1 – поемаме въздух, 3 – скок, 4 – пляскане с ръце, 7 – прегръдка, 5 – клякане, 9 – завъртане, 2  –  бягане,   6 – Смей се, Палячо!, 8 – ритане с крак

2. Търсене на доказателства

Математиката е навсякъде и ние трябва да я показваме на децата, дори с най-елементарни примери като този, който демонстрира числото π: Накарахме ги да проверят правилото върху  предмети – капачки, чинии, чаши. Важно бе учениците да видят нагледно, че обиколката на всяка окръжност, независимо колко е голяма, се нанася три пъти върху нейния диаметър и винаги остава една малка част.

3. Математически лов

В час по ИУЧ Математика предизвикахме учениците си да намерят възможно най-много обекти от предварително изготвен от нас списък. Той  включва различни математически концепции като броене, измерване, геометрични форми и пропорции, във вида им, в който ги срещаме в ежедневието си. Този реален подход към математиката е перфектен начин да включим обучението по STEM в учебната програма, превръщайки абстрактните идеи в конкретни.

  • Броене: Открийте предмет, от който виждате повече от един брой. Колко броя от този предмет виждате?
  • Събиране: Открийте ситуации, които можете да представите като опeрация на действие събиране!
  • Изваждане: Намерете ситуации или обекти, които можете да представите като операция на действие изваждане!
  • Геометрични форми: Опишете какви геометрични фигури виждате около вас и каква е дефиницията за тези форми!
  • Умножение и деление: Изследвайте обектите около вас! Възможно ли е да представите някои от тях чрез математически изрази на умножение или деление?

Предизвикателството приключи, когато учениците откриха всичко, включено в списъците им.

4. Пи-думи и разкази

В час по ИУЧ Български език и литература предизвикахме второкласниците да напишат колкото думи знаят, започващи с „пи“. Другата ни  идея бе да напишат разказ, в който всяка трета дума да започва с “пи”. За целта учениците трябваше да се редуват, като всеки имаше право да казва само по една дума, за да продължи смислово започнатото изречение. Всеки трети ученик трябваше да добави дума, започваща с “пи”.

5. Създайте Пи-изкуство

Създаването на произведения на изкуството е чудесен начин учениците да покажат креативност, като същевременно учат математика.  В час по изобразително изкуство нарисувахме града на числото Пи. Много математически закономерности могат да бъдат превърнати в изкуство. Представихме  числото Пи като графика, в квадратна мрежа и така  създадохме силует на градски пейзаж. В час по технологии и предприемачество се забавлявахме с танграми.

6 Виж и запомни

В часовете за занимания по интереси организирахме състезание за най-много запомнени цифри след десетичната запетая на числото ㄫ. Учениците научиха на кого принадлежи световният рекорд, а именно на индиец, който без грешка възпроизвежда 70 030 знака след десетичната запетая за 17 ч. и 14 мин. през 2015 г.

Ако предметите в училище предлагат изследователски подход, децата, особено в начален етап, учат, докато играят. Проектите и предизвикателствата освобождават мисълта им и провокират творчество. Не на последно място е и емоционалното съдържание на часа и приятните преживявания.