Режим на детето
Малките ученици и големият им дневен режим
Няколко идеи как заедно с малкия си ученик да сътворите дневна програма, благодарение на която на всички ще ви е по-лесно и приятно
Конфлликтът между малките деца
Когато детето се оплаче: Ана ми каза, че съм тъпа
Детето се прибира разплакано в къщи от градина или от училище, защото е било нагрубено или обидено. „ Ана ми каза, че съм тъпа !“, “Васко ме бута и щипе!“ , „Никой не иска да си играе с мен!“, „Соня наговаря момичетата да не говорят с мен!“
Родителите са гневни, опитват да го успокоят, но не винаги намират точните думи. Понякога, водени от собствения си негативен опит в детството, пренасят грешни модели. Например: „Е, какво толкова. И на мен ми се присмиваха като малък! Или пък: „Вероятно ти пръв си започнал!,“ „Като не иска да е приятелка с теб, нека не е!“, “Не им обръщай внимание!“
Все съвети, които не вършат никаква работа, а може и да нанесат вреда.
Как да действаме, за да защитим детето в подобни ситуации, да го научим правилно да общува с околните, без да загърбва собствените си чувства? При конфликт между хлапетата какво трябва да е участието на родителите?
Тормозът в училище
Все повече деца, не само тийнейджъри, а и от началните класове, тръгват на училище с тревога, но не заради някой ненаучен урок или предстоящо изпитване. Те се притесняват, че днес отново ще трябва да се справят с подигравки и обиди. Агресията между децата в и извън класната стая не е нещо нормално между подрастващите и не може да бъде подминавана. Последиците от нея могат да засегнат не само самочувствието на вашия син или дъщеря, но могат да доведат и до жестока физическа саморазправа.Как детето ни да се справи с тормоза в училище
Истината за мързела
Тази статия е за всички, които искат да разберат какво представлява Мързела и колко различни вида е, а и за всички останали също 🙂
Мързел! Колко съдържание има в тази дума и как звучи! Всички ние сме запознати с това понятие Мързел, но не винаги можем да дадем разумен отговор за това какво е това?
„Какво представлява Мързела?“.
Има различни отговори: „..Мързел е, когато не искаш да се занимаваш с какъвто и да е било физически труд, например почистване, спорт и въобще не искаш да се движиш..“;“..Мързел е да не ти се става сутрин от леглото за да отидеш на работа..“; „..Мързел е нежеланието да се занимаваш с неща, които не са ти интересни и в същото време да трябва да ги правиш..“; „..Учениците и студентите казват, че мързела е да не искаш да учиш уроците или лекциите си..“
Защо има различни отговори на един и същи въпрос? Защото Мързелът е различен?
Родители на първокласник
„Детето тръгва в първи клас. Защо му е трудно да свикне с училището и как да му помогнат родителите?“
Като че ли вчера посрещнахте своето мъниче от родилния дом. И ето, незабелязано преминаха годините и то вече тръгва на училище, в първи клас. Радостни очаквания, нови впечатления, букети с цветя, применени, нагласени деца – рисува се картина на чудесен празник за първокласника. Но ефектът на новото и очарованията на необикновената обстановка бързо преминава, и детето започва да разбира, че в училище то е не за празник, а за да се учи. И тук започва вай-интересното…
Изведнъж вие забелязвате, че вашето послушно и добро дете става агресивно, не иска да ходи на училище, плаче, капризничи, оплаква се от учителя и съучениците, или просто пада от умора. Естествено, че обичащият го родител веднага започва да бие тревога: какво да правим с това? Как да помогнем на детето да свикне с училище? Нормално ли е това, което се случва с него?
Както обикновено, няма еднозначен отговор на всички тези въпроси. Голямо значение имат и такива фактори като:
• Ниво на готовност за училище – има се предвид не само умствена, но и физическа, и психологическа готовност;
• Степента на социализация на малкото дете – доколко то умее да общува и да сътрудничи с връстниците си и възрастните, ходило ли е на детска градина?
Как да разберем, доколко успешно детето свиква с училището?
Детски негативизъм
Много родители познават тази картина: детето отказва всичко, което му предлагат и прави обратното. Освен това изглежда, че това се прави нарочно. Такова поведение се среща и в детска възраст, и още повече в периода на юношеството.
Детето капризничи, може да бъде грубо, да разруши нещо или да се затвори в себе си. И често причините за това поведение са неразбираеми за другите. Това поведение се нарича негативизъм.
Защо детето протестира?
РАЗГЛЕЗЕНОТО ДЕТЕ КАК ДА СЕ КОРИГИРА ПОВЕДЕНИЕТО НА ДЕТЕТО
Страхът на родителите, че детето им ще израстне разглезено и непослушно е напълно оправдан. Мнозина смятат, че ако обичат детето с безусловната любов, без да се ограничават детските желания, то рано или късно то ще оцени това и ще отвърне със същото. Това така ли е? Тук ще разкажем за това какво е то, разглезеното дете…
ФОРМИРАНЕ НА САМОКОНТРОЛ
Самоконтрол – съзнателно регулиране от човека на собствени състояния, импулси и постъпки въз основа на сравняването им с някои субективни норми и представи. Формирането на самоконтрол това е един от централните механизми на социализацията; той е свързан с усвояването и приемането от човека на изработените от обществото норми за поведение, преобразуването на тези обективни (съществуващи независимо от човека) норми във вътрешни, механизми за саморегулация, присъщи на самия човек. Възникването и развитието на самоконтрола се определя от изискванията на обществото към поведението на човек. По този начин самоконтролът е социален феномен, присъщ само на човек като социално същество.
УЧИЛИЩНИЯТ КЛАС КАТО СОЦИАЛНО-ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ФЕНОМЕН
Възрастова динамика на училищния клас
Документи за психологическа подкрепа
Заявление за психологическа подкрепа от училищен психолог
Родителско съгласие за индивидуално консултиране на ученик