Училище за родители

Режим на детето

Малките ученици и големият им дневен режим
Няколко идеи как заедно с малкия си ученик да сътворите дневна програма, благодарение на която на всички ще ви е по-лесно и приятно

Виж още

Конфлликтът между малките деца

Когато детето се оплаче: Ана ми каза, че съм тъпа
Детето се прибира разплакано в къщи от градина или от училище, защото е било нагрубено или обидено. „ Ана ми каза, че съм тъпа !“, “Васко ме бута и щипе!“ , „Никой не иска да си играе с мен!“, „Соня наговаря момичетата да не говорят с мен!“
Родителите са гневни, опитват да го успокоят, но не винаги намират точните думи. Понякога, водени от собствения си негативен опит в детството, пренасят грешни модели. Например: „Е, какво толкова. И на мен ми се присмиваха като малък! Или пък: „Вероятно ти пръв си започнал!,“ „Като не иска да е приятелка с теб, нека не е!“, “Не им обръщай внимание!“
Все съвети, които не вършат никаква работа, а може и да нанесат вреда.
Как да действаме, за да защитим детето в подобни ситуации, да го научим правилно да общува с околните, без да загърбва собствените си чувства? При конфликт между хлапетата какво трябва да е участието на родителите?

Виж още

Тормозът в училище

Все повече деца, не само тийнейджъри, а и от началните класове, тръгват на училище с тревога, но не заради някой ненаучен урок или предстоящо изпитване. Те се притесняват, че днес отново ще трябва да се справят с подигравки и обиди. Агресията между децата в и извън класната стая не е нещо нормално между подрастващите и не може да бъде подминавана. Последиците от нея могат да засегнат не само самочувствието на вашия син или дъщеря, но могат да доведат и до жестока физическа саморазправа.Как детето ни да се справи с тормоза в училище

Виж още

Истината за мързела

Тази статия е за всички, които искат да разберат какво представлява Мързела и колко различни вида е, а и за всички останали също 🙂
Мързел! Колко съдържание има в тази дума и как звучи! Всички ние сме запознати с това понятие Мързел, но не винаги можем да дадем разумен отговор за това какво е това?
„Какво представлява Мързела?“.
Има различни отговори: „..Мързел е, когато не искаш да се занимаваш с какъвто и да е било физически труд, например почистване, спорт и въобще не искаш да се движиш..“;“..Мързел е да не ти се става сутрин от леглото за да отидеш на работа..“; „..Мързел е нежеланието да се занимаваш с неща, които не са ти интересни и в същото време да трябва да ги правиш..“; „..Учениците и студентите казват, че мързела е да не искаш да учиш уроците или лекциите си..“
Защо има различни отговори на един и същи въпрос? Защото Мързелът е различен?

Виж още

Родители на първокласник

„Детето тръгва в първи клас. Защо му е трудно да свикне с училището и как да му помогнат родителите?“
Като че ли вчера посрещнахте своето мъниче от родилния дом. И ето, незабелязано преминаха годините и то вече тръгва на училище, в първи клас. Радостни очаквания, нови впечатления, букети с цветя, применени, нагласени деца – рисува се картина на чудесен празник за първокласника. Но ефектът на новото и очарованията на необикновената обстановка бързо преминава, и детето започва да разбира, че в училище то е не за празник, а за да се учи. И тук започва вай-интересното…
Изведнъж вие забелязвате, че вашето послушно и добро дете става агресивно, не иска да ходи на училище, плаче, капризничи, оплаква се от учителя и съучениците, или просто пада от умора. Естествено, че обичащият го родител веднага започва да бие тревога: какво да правим с това? Как да помогнем на детето да свикне с училище? Нормално ли е това, което се случва с него?
Както обикновено, няма еднозначен отговор на всички тези въпроси. Голямо значение имат и такива фактори като:
• Ниво на готовност за училище – има се предвид не само умствена, но и физическа, и психологическа готовност;
• Степента на социализация на малкото дете – доколко то умее да общува и да сътрудничи с връстниците си и възрастните, ходило ли е на детска градина?
Как да разберем, доколко успешно детето свиква с училището?

Виж още

Детски негативизъм

Много родители познават тази картина: детето отказва всичко, което му предлагат и прави обратното. Освен това изглежда, че това се прави нарочно. Такова поведение се среща и в детска възраст, и още повече в периода на юношеството.
Детето капризничи, може да бъде грубо, да разруши нещо или да се затвори в себе си. И често причините за това поведение са неразбираеми за другите. Това поведение се нарича негативизъм.
Защо детето протестира?

Виж още

УЧИЛИЩНИЯТ КЛАС КАТО СОЦИАЛНО-ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ФЕНОМЕН

Възрастова динамика на училищния клас

Виж още

Документи за психологическа подкрепа


Заявление за психологическа подкрепа от училищен психолог


Родителско съгласие за индивидуално консултиране на ученик