
Галерията съдържа 7 снимки.
Галерията съдържа 7 снимки.
На 13.01.2016 година се проведе церемония по случай връчване на наградите от програмата за личностно развитие „Наградата на херцога на Единбруг“. Тя се състоя във Военния клуб в гр. София, като значките и сертификатите бяха връчени лично от президента на България, Росен Плевнелиев, както и от посланика на Англия, Ема Кейт Хопкинс.
С подробностите около Наградата на херцога на Единбург, която за по-кратко ще наричам просто „Наградата“, бях запознат в началото на месец март, 2015 година. Тя се провежда за пръв път в България, като общо бяхме 25 участници от цялата страна.
Наградата сама по себе си се състои от четири компонента – Умения, Физическа активност, Доброволчество и Приключенско пътешествие. Отделно, има три нива – бронз, сребро и злато. Бронзът, който всъщност ние всички защитавахме, изисква три месеца развитие на два от компонентите, и шест месеца развитие на един от тях – по желание, като Приключенското пътешествие остава настрана. За всеки един от трите компонента, всеки участник в Наградата си поставя цели. Така например моите цели за Умения и Физическа активност бяха съответно – развиване на умения с графично обработващи програми и колоездене. За Доброволчеството всички участници от гр. Горна Оряховица работихме екипно, като организирахме рожден ден за социално слабо дете, боядисвахме съоръжения в ОДЗ „Елена Грънчарова“, засадихме дръвчета, и много други.
Може би най-интересната и вълнуваща част от цялата Награда беше Приключенското пътешествие. Ниво бронз изисква една нощувка в палатка на открито. Нашата крайна цел беше местност Ксилифор. Тръгнахме от гр. Горна Оряховица в около 10 часа сутринта, като пристигнахме към 4 часа следобед. Наистина това беше едно ново и различно преживяване, което никой няма да забрави.
Прекрасно е, че проекти като Наградата на херцога на Единбург се развиват именно и в по – малките градове като нашия, и е направо учудващо, че гр. Горна Оряховица има най – много участници от цялата страна!
И накрая, бих казал, че благодарение на Наградата, ние всички се научихме на постоянство и целенасоченост. Чрез онлайн платформата, където въвеждахме всяка от извършените дейности, виждахме как постепенно, макар и бавно, успяхме да постигнем нещо, и то голямо. Наистина, няма по-хубаво чувство от това да видиш как процентите се покачват, казвайки си: „Да, аз наистина напредвам!“. Тъй като в забързания живот, който всички живеем, никой няма време да документира напредъка си в дадена сфера, Наградата е перфектният начин да го направим – да си докажем, че можем да постигнем нещо, стига наистина да го желаем. Определено чакам с нетърпение да започна работата си върху ниво сребро!
Илиян Михайлов, 10 „Б“ клас
Учениците от І б клас подариха своето коледно дръвче на училището с пожелание зеленият цвят да донесе добрина, любов и щастие.
Дръвчето беше засадено в училищния двор от децата и техния класен ръководител госпожа Лидия Блажева.
С литературна среща-разговор учениците от шести до дванадесети клас отбелязаха 168 години от рождението на поета революционер Христо Ботев. След представена презентация за живота и делото на възрожденеца ученици рецитираха негови стихотворения и разсъждаваха върху пламенните му творби и техния стил. В края на разговора Криси Аврамова – директор на училището, поздрави участниците в срещата и награди най-изявените от тях с книги.
Галерията съдържа 25 снимки.
В навечерието на зимните празници ученици от шести и седми клас изнесоха в Конферентната зала на училището открит урок, посветен на Коледа и Нова година. С представените презентации и интересни факти те запознаха присъстващите с традициите на хората в различните краища на планетата. Кулминацията на тържеството беше коледарската група от ученици. Облечени в традиционна носия коледарите пяха песни и наричаха за здраве, успех и благополучие.
С новогодишен концерт учениците от Начален етап отбелязаха настъпването на Коледа. Децата с много настроение пяха новогодишни и коледни песни, рецитираха стихотворения и танцуваха.
Снимки от събитията тук.