Инсцениран съдебен процес с казус: “Подялба на жилищен имот“

13321196_1226450167367408_237539811_oНа 31.05.2016 година учениците от X а и X б клас в СОУ “Г. Измирлиев“ гр. Горна Оряховица представиха инсцениран съдебен процес с казус: “Подялба на жилищен имот“. Адвокатите на двете страни поднесоха информация, с която запознаха публиката какво представлява съдебната делба и защо не е желателно човек да стига до съдебен процес. От информацията аудиторията научи факти за съдебната делба, как преминава един съдебен процес във фази. Бяха поднесени факти, че до съдебна делба се стига поради обтегнати лични отношения, понякога на инат или водени от други лични мотиви. За инсценираният 13324219_1226450027367422_631504464_oсъдебен процес ученичката Снежана Гашевска бе облечена в автентична съдебна тога. Учениците демонстрираха умело поведение и способност да държат реч пред аудитория. С амбицираност и въздействие върху публиката проведоха съдебен процес, в който бе поставен казус за решаване на жилищен въпрос между баща и дъщеря. Учениците бяха разделени на групи, като всеки имаше определена „роля“ -съответно на ищец, ответник, съдия, адвокатски страни, свидетели, пристав и морални заседатели. До изчакване на съдебното решение моралните заседатели задаваха въпроси и към двете страни по делото. Имаше и провокативни въпроси с цел изясняване на правотата и на двете страни от публиката. Беше проведено и символично „гласуване“, при което публиката отчете своите гласове към страната, която намира за права в съответният казус. Делото бе спечелено категорично от ищеца, който освен, че получи справедливо съдебно решение, спечели и моралният вот на публиката!