Млади археолози

За трета поредна година екип, с ръководител Илиян Петракиев от Регионален исторически музей – Велико Търново, замeстник ръководител Мая Иванова от Исторически музей – Горна Оряховица и научен консултант проф. д-р Хитко Вачев провеждат проучванията на крепостта „Раховец“.

За втора година на обекта се организира и единствената в България археологическа школа за ученици, в която участва и СУ „ Георги Измирлиев“.

Откритите находки са изложени в Исторически музей – Горна Оряховица, а младите археолози са отличени с почетни грамоти. Това са учениците: Йоана Кьордимова, Миленка Милева, Алескандра Иванова, Деница Стоянова, Теодора Евтимова, Юлия Иванова – XI. а клас; Йоанна Караиванова, Габриела Карчева, Даниела Михайлова, Траяна Стоянова, Теодора Кирова, Силвена Заралякова, Дочка Йорданова, Мирела Радева, Николета Ганадолска, Хатче Исусова, Христина Савова, Николета Табакова, Виктория Гатева – XI. б клас и Антония Калчева, Десислава Гурева и Мая Евтимова – IX. а клас.

„Трябва да намерим начин да поощрим младите хора, които проявяват интерес към историята на града ни. Затова ще помислим върху идеята за награда на кмета за най-ценния експонат, открит от стажант, през следващия археологически сезон“, каза кметът инж. Добромир Добрев.