Ученици от СУ „Георги Измирлиев“ участваха в лятна Археологическа школа 2018  – крепост „Ряховец“

За трета поредна година от 18. до 22. юни уеници от Х клас на СУ „Георги Измирлиев“ взеха уастие в лятна Археологическа школа 2018  – крепост „Ряховец“.

Събитието се организира от Община Горна Оряховица, Историески музей – Горна Оряховица и екипът, който провежда проучванията с ръководители Илиян Петракиев и Мая Иванова.

Учениците имаха възможността да се запознаят със стратиграфията на обекта, откритите до момента находки и основните дейности, които се извършват при археологическа работа.

Специално за тях беше отделен неразработен квадрант от жилищна зона. В най-горният пласт датиращ от ХІІІ в.,  десетокласниците успяха да открият артефакти, които предизвикаха интереса им към изследователска дейност.

Учениците получиха от Исторически музей тениски и шапки с логото на школата, а в края на археологическия сезон ще бъдат отличени с диплом за участие в Археологическа школа „Ряховец-2018“.